Co należy rozumieć pod pojęciem druku

Każdy z nas myśląc o druku, jego powstaniu, możliwościach jakie dał ludzkości, uświadamia sobie na pewno, że bez druku nie moglibyśmy czytać książek przenoszących nas nawet w odległe historycznie czasy, poznawać innych, wcześniejszych kultur, obyczajów, odkryć geograficznych i wielu innych interesujących nas dziedzin. Słowo pisane wcześniej ręcznie, myśli przenoszone na papier czy inny dostępny wówczas materiał, były tylko dla wybranych, na ogół bogatych ludzi, dla elit. Dopiero DRUK dał szanse na powszechny, masowy dostęp do książek o różnej tematyce: popularno-naukowej, historycznej, geograficznej, obyczajowej do, gazet, czasopism itp… Gdyby nie wynaleziono druku, najprawdopodobniej  w inny sposób ludzkość na różnych etapach historii podejmowałaby próby przekazywania i powielania słowa, myśli, obrazu osiągnięć, wynalazków dla przyszłych pokoleń. Wspaniały wynalazek Jana Gutenberga, niemieckiego złotnika i rzemieślnika, wielokrotnie modyfikowany, ulepszany w kolejnych latach jest nadal podstawową bazą do współczesnego druku.

DRUK– używając prostego języka to wielokrotne odbicie obrazu z konkretnej formy drukowej, które jest stosowane na odpowiednim materiale , czyli na podłożu drukarskim.

Współcześnie jako podłoże drukarskie wykorzystuje się bardzo szeroki wachlarz materiałów, ale nadal najbardziej popularnym, powszechnie stosowanym materiałem jest papier. Inne często występujące podłoża to: folie , metal, drewno.

Aktualnie DRUK to nic innego jak WYDRUK powstający po wykorzystaniu tradycyjnych metod drukowania przy zastosowaniu określonych maszyn drukarskich. Mamy wiele dostępnych technik drukarskich, ale dla wszystkich obowiązują  od lat te same zasady. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy  technikę sitodruk i offset.

Komputeryzacja to nowy etap rozwoju dla różnych dziedzin techniki, nauki, kultury, a także dla nowoczesnych technologii drukowania wkraczająca do drukarni. Technika cyfrowa pozwala na wykonywanie druku na skalę masową i to w bardzo krótkim czasie. Ponadto taki druk może być wykorzystywany do realizacji indywidualnych zleceń, zamówień ( jest więc spersonalizowany).

źródło: www. agencja oregano.net.pl